Bakan Nebati: Enflasyonla mücadelede kalıcı fiyat istikrarına yönelik politikaları tercih ettik

​​​​​Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyonla uğraşta kalıcı fiyat istikrarını tesis etmeye yönelik siyasetleri tercih ettik” dedi.

Nebati, kur muhafazalı mevduat ve katılma hesabı (KKM) uygulamalarının global ve bölgesel zorlukların kıymetli ölçüde arttığı bu yıl finansal istikrarın güçlendirilmesine, döviz talebinin sonlandırılmasına ve Türk lirası mevduatın vadesinin uzamasına kıymetli katkılar sağladığını söyledi.

AA muhabirine konuşan Nebati, KKM’nin sonuçlarıyla ilgili “Başta KKM olmak üzere Aralık 2021’den itibaren devreye aldığımız enstrümanlar ve önlemler bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde finansal istikrarın sürdürülmesinde faal bir rol oynadı. Rusya-Ukrayna savaşına ve FED’in faiz artırımlarına karşın KKM’nin de katkısıyla döviz talebinin önüne geçildi ve böylelikle döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduatlardaki hissesi 21 puan azaldı. Bize geçmişte çarçabuk dayatılan faiz siyasetlerine karşı güçlü ve kararlı duruşumuz, yalnızca ülkemizin makroekonomik göstergelerine olumlu yansımakla kalmıyor, birebir vakitte kronik sorunların çözülmesine de imkan sağlıyor” diye konuştu.

“İnsan odaklı yaklaşımı sürdürüyoruz”

Nebati, KKM uygulamasının maliyetine ait, “Tüm dünya yükselen enflasyon, faiz ve kur kısır döngüsü sonucunda süratle resesyona hakikat sürüklenirken bu uygulamanın da katkısıyla ekonomik açmazın ötesine geçerek enflasyonla çabamızı istihdamı artırarak insan odaklı bir yaklaşımla sürdürüyoruz. Bu sene 91,6 milyar lira takviye ödemesi gerçekleştirilen KKM’nin maliyetini şeffaflıkla paylaşmaya devam ediyoruz. Sonlu maliyetine kıyasla öngörülebilirliğin artmasına ve enflasyonda düşüş eğiliminin hızlanmasına dayanak olan KKM’nin maliyetinin ilerleyen devirde de sonlu kalacağını öngörüyoruz” sözlerini kullandı.

“Kalıcı fiyat istikrarını tesis etmeye yönelik siyasetler tercih ettik”

Türkiye İktisat Modeli hakkında konuşan Nebati, “Enflasyonla çabada, üretim kapasitesinin azalması ve istihdam kayıplarının artması üzere risklerin ekonomimiz açısından tehdit oluşturmasına fırsat vermeksizin kalıcı fiyat istikrarını tesis etmeye yönelik siyasetleri tercih ettik. Faiz artışları olsaydı, yatırımlar ertelenecek, istihdam daralacak, üretim azalacak ve ülkemizin potansiyeli topyekun sınırlanmış olacaktı” dedi.

Nebati, iktisat modelinin olumlu sonuçlarının alınmaya başladığını belirterek, “Modelin olumlu tesirlerini yalnızca enflasyondaki düşüş trendinin başlamasıyla değil, büyüme datalarında de görüyoruz. Makine ve teçhizat yatırımlarımız son 12 çeyrektir kesintisiz büyüyor. Toplam 31 milyonu aşan istihdam sayımız da tekrar tarihi yüksek düzeylerde. İhracatımız her ay yeni bir rekor kırarken ülkemizin dünya ticaret hacmi içindeki hissesi yüzde 1’i aştı. Sanayi ve turizm üzere döviz getirici üretken kesimlerimiz Cumhuriyet tarihimizde hiç olmadığı kadar güçlendi” değerlendirmesini yaptı.

Pozitif geri bildirimler

Türkiye İktisat Modeli’nin global çapta müspet geri bildirimler aldığını söyleyen Nebati, “Muhataplarımıza, Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapanların bizimle birlikte kazanacaklarını anlattık. Aldığımız geri dönüşler çok olumlu. Ülkemize ve modelimize inanç artarak devam ediyor. Önümüzdeki yıl, modelimizin çıktıları ekonomimizin her alanında daha görünür ve hissedilir hale gelecek ve yabancı heyetlerle temaslarımızda Türkiye İktisat Modeli’nin sonuçlarını aktarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir