İran’da cezaevinde çıkan olaylarda bir tutuklu yaşamını yitirdi

İran’da başşehir Tahran’ın kuzeybatısında Kerec kentindeki cezaevinde çıkan olaylar sırasında 1 tutuklunun hayatını kaybettiği, çok sayıda tutuklunun da yaralandığı duyuruldu.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, hususla ilgili açıklama yapan Elburz Eyaleti Başsavcısı Hüseyin Fazli Herikendi, Kerec Merkez Cezaevi’nde uyuşturucu suçlularının tutulduğu bir koğuşta tutuklular ortasında çatışma çıktığını aktardı. Herikendi, çatışma sırasında bir tutuklunun hayatını yitirdiğini, çok sayıda tutuklunun da yaralandığını söyledi. Çatışmaların güvenlik güçlerinin müdahalesiyle son bulduğunu belirten İranlı Başsavcı, kimi yaralıların cezaevinde tedavi edildiğini, durumu ağır olan 2 tutuklunun ise hastaneye sevk edildiğini söz etti.

Öte yandan Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise Kerec Merkez Cezaevi’nin 4’üncü koğuşundaki tutukluların isyan çıkardığını açıkladı. Örgüte nazaran, idam cezasına çarptırılan mahkumlardan birinin cezasının infazı için koğuşundan öbür bir kısma nakledilmesi üzerine tutuklu ve mahkumlar isyan çıkardı.(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir