Kilo vermeye yardımcı olan baharat hangisi? 1 çay kaşığı bile yağları eriten baharatın diğer faydaları neler?

Baharatların yiyeceklere kattığı tadın dışında sıhhate da faydaları kelam konusu. Çeşitli sıhhat sıkıntılarını önlemek için kullanılan karabiber, yalnızca kilo vermeye yardımcı olmakla kalmıyor. Kansere karşı koruyan karabiber, kronik birtakım rahatsızlıklarda da kullanılıyor.

Masalardan eksik olmayan karabiber, yemekler dışında nasıl kullanılabilir? Karabiberin yararları neler? Kilo vermeye nasıl yardımcı oluyor? Karabiberi hiç bu türlü bilmiyordunuz.

Karabiberin yararları neler?

Antioksidan istikametinden güçlü

Hava kirliliği, sigara dumanı ve güneş ışınları üzere nedenlerden ötürü ortaya çıkan ve bedende önemli ziyanlara yol açabilen molekülleri tabir eden çok özgür radikaller, hücrelere de ziyan veriyor. Kansere dahi yol açabilen bu çok özgür moleküller, antioksidanlarla önlenebiliyor.

İçeriğinde piperin isimli güçlü bir antioksidanı bulunduran karabiber ise özgür radikallerin ziyanlarını önleyerek, kanser üzere hastalıkların görülme sıklığını düşürüyor.

Beyne etkili

Piperin hususu, beyin işlevlerinin güzel biçimde çalışmasına da yardımcı oluyor. Alzheimer ve Parkinson üzere beyin hastalıklarında da yararlı olabileceği söz ediliyor.

İltihaplanmaları yok ediyor

Karabiberdeki piperin; kalp hastalıkları, diyabet ve kronik iltihaplanmalara karşı da tesir sağlayabiliyor. Karabiberin tertipli tüketilmesi mevcut iltihabı azaltıyor ve iltihapların oluşmasını da engelliyor.

Kolesterolü dengeler

Kalp krizinin en büyük nedeni olan kandaki yüksek kolesterol, karabiberin tertipli olarak tüketilmesiyle birlikte yok olabiliyor.

Ayrıca karabiber tüketimi, berbat kolesterolü düşürmesinin yanı sıra bedene alınan besinlerdeki mineral ve vitaminlerin emilimini de arttırabiliyor.

Kan şekerini düzenliyor

Kolesteroldeki piperin, kan şekerini düzenleyip metabolizmanın uygun düzeyde çalışmasına katkı sunuyor. Tertipli olarak karabiber tüketen şeker hastalarının insülin düzeyinde düzelme görülüyor ve kan şekerinde düşüş yaşanıyor.

Kanserle savaşıyor

Piperin isimli bileşik, kanserle uğraşta aktif bir rol oynayabiliyor. Göğüs, prostat ve kolon kanserindeki hücrelerin çoğalma suratını yavaşlattığı tabir edilen karabiber, kanserli hücrelerin de ölmesini sağlayabiliyor.

Besin emilimi sağlıyor

Yemeklerle birlikte yenen karabiber, besinlerin emilimini hem hızlandırıyor hem de arttırıyor.

Yediğiniz yemekten alınacak vitamin ve mineral ölçüsünün artması için karabiberin tüketilmesi öneriliyor.

Ağrı kesici tesir yaratıyor

Karabiberdeki piperin isimli bileşen bu noktada da devreye giriyor. Karabiber, bedende ağrı kesici tesire sahip olabiliyor.

Bağırsakları çalıştırıyor

Karabiber yemek, bağırsaklardaki yeterli bakterileri arttırıyor. Bu da bağırsak sıhhatini korurken, kabızlık üzere olumsuz rahatsızlıklara da bariyer niteliği görüyor.

Yemeklerinizin içerisine 1 çay kaşığı bile atmayı alışkanlık haline getirirseniz karabiberden aktif bir yarar almanıza yardımcı olacaktır.

Kilo vermeye yardımcı

Metabolizmayı hızlandırmaya dayanak olan karabiber, göbek yağları da dahil olmak üzere bedendeki tüm yağların süratle yakılmasını sağlıyor.

1 kase yoğurdun içine katılacak 1 çay kaşığı karabiber ya da yemeklerde nizamlı olarak yenen karabiber, kısa vakitte önemli kilolar vermeye yardımcı oluyor.

Göz sıhhatini koruyor

Karabiberde yüksek ölçüde A vitamini bulunuyor. Göz sıhhatini muhafazada çok kıymetli bir yere sahip olan bu vitamin, göz hastalıklarından korunmak için kesinlikle tüketilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir