Miçotakis Türkiye’yi örnek gösterdi oy istedi: İstikrarlı bir hükümeti var

Yunanistan’da 25 Haziran’da yapılacak yeni seçimlerin favorisi, merkez-sağcı Yeni Demokrasi (ND)partisinin lideri, eski Başbakan Kiriakos Miçotakis, Türkiye’nin bugün yeni, istikrarlı ve güçlü bir hükümete sahip olduğunu söyledi.

Tek başına seçilebilir

Miçotakis dün Atina’nın Nea İonia semtindeki Seçim konuşmasında, “Yunanistan’ın, bölgedeki jeopolitik gelişmelerle baş edebilecek ve ülkeyi inançla geleceğe götürecek istikrarlı bir hükümete muhtaçlığı bulunuyor. Bakın, Türkiye’nin yeni, istikrarlı ve güçlü bir hükümeti var. Egemenliğimizin ve egemenlik haklarımızın korunması, ülkemizin jeopolitik rolünün güçlenmeye devam etmesi, karada ve denizde hudutlarımızı itimatla muhafazamız için, Yunanistan’ın da istikrarlı bir hükümete muhtaçlığı var” dedi. Anketler, Miçotakis’in partisi ND’nin tek başına tekrar iktidara gelme bahtının büyük olduğunda birleşiyor.

Sistem değişiyor

21 Mayıs’ta yapılan seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olmayı başaramamış, yeni bir seçim sisteminin uygulanacağı yeni bir erken seçime gidilmesi kararı alınmıştı. ND’nin tek başına iktidar olabilmesi için toplayacağı oyların yanı sıra, yüzde 3 barajını aşamayıp parlamento dışında kalacak partilerin alacakları oylar da değer taşıyor. Parlamentoya giremeyen siyasi partilerin oy oranları ne kadar yüksek olursa, ND’nin tek başına iktidar olma talihi o kadar artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir