Yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan oldu… Hakan Fidan kimdir, kaç yaşında ve nereli? Hakan Fidan hangi görevlerde bulundu?

28 Mayıs’ta ikinci tipi yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde kurulan kabinede, Dışişleri Bakanı olan Fidan, 1968’de Ankara Hamamönü’nde doğdu.
Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu ve Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’ndan mezun olan Fidan, akademik tahsilinin büyük kısmını Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) vazifesi esnasında yaptı.

Fidan, yurt dışı NATO misyonu esnasında Maryland Üniversitesi, University of College’dan Siyaset ve İdare Bilimi alanında lisans dereceleri; akabinde Bilkent Üniversitesi Milletlerarası Bağlar Kısmından yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı.
TSK’daki hizmetini müteakip akademik hayata ağırlaşan Fidan, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde memleketler arası bağlantılar alanında dersler verdi.

Fidan, devlet kademelerinde dış siyaset ve güvenlik alanlarında kritik misyonlarda bulundu.
TİKA, Başbakanlık dış siyaset ve güvenlik mevzularından sorumlu Müsteşar Yardımcılığı, Milletlerarası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Başbakan Özel Temsilciliği, MİT Müsteşar Yardımcılığı, MİT Başkanı ve Cumhurbaşkanı Özel Temsilciliği misyonlarında bulunan Fidan, 27 Mayıs 2010’dan bu yana 13 yıldır MİT Başkanlığı vazifesini yürütüyor.
Fidan, evli ve üç çocuk babası.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir